Ssawki do szkła są doskonałym rozwiązaniem do przenoszenia i montażu masywnego materiału. Znajdują zastosowanie w zakładach produkcyjnych, warsztatach, halach, przemyśle i na budowie. Jakimi cechami charakteryzują się nowoczesne ssawki do szkła?

 

Ssawki do szkła służą do transportu i montażu wielkogabarytowych przeszkleń na terenie budowy, w warsztatach czy halach. Jak są zbudowane ssawki do szkła i jakie są ich najpopularniejsze rodzaje?

Czym są ssawki do szkła? Jak są zbudowane?

Ssawki do szkła zwane również chwytakami próżniowymi lub zawiesiami to sprzęty stosowane na placach budowy, w halach, zakładach produkcyjnych oraz w przemyśle. Ssawki są nieocenione w miejscach o ograniczonej przestrzeni i stosuje się je głównie do montażu przeszkleń o wielkich gabarytach. Nowoczesne ssawki znacznie usprawniają podnoszenie, transport oraz montaż elementów szklanych i okiennych. Mogą pracować zarówno z materiałem gładkim, jak i falistym. Są przystosowane do przenoszenia elementów z fakturą i rowkami. Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje ssawek do szkła. Należą do nich ssawki ręczne, akumulatorowe oraz zasilane z sieci. Pierwsze z nich wyposaża się w manualną pompkę próżniową, natomiast akumulatorowe i zasilane energią elektryczną posiadają elektryczne pompki próżniowe. Wszystkie rodzaje ssawek stosuje się do montowania szyb giętych i płaskich, natomiast ssawki akumulatorowe i zasilane z sieci wyróżnia możliwość nie tylko ręcznego, ale również manualnego obracania i pochylania materiału. Do głównych elementów przyssawek należy pompa próżniowa oraz układ dystrybucji. Niezbędna i kluczowa jest również konstrukcja nośna umożliwiająca łatwy montaż elementów składowych maszyny. Istotną kwestią dobrej ssawki do szkła jest połączenie między materiałem a układem nośnym podnośnika, które odpowiada za przeniesienie ciężaru szyb lub okien na zawiesie hakowe ssawki.

Przyssawka do szkła przy wstawianiu szyby do wieżowca

Przyssawka do szkła, podczas wstawiania szyby do budynku

Zastosowanie ssawek do szkła

Przyssawki do szyb to funkcjonalne sprzęty, które znajdują zastosowanie w bardzo zróżnicowanej branży. Są stosowane do podnoszenia, transportowania oraz instalowania materiałów szklanych i okiennych. Ssawki do szyb sprawdzają się w szeroko pojętym przemyśle, na placach budowy i różnego rodzaju zakładach. Wykorzystuje się je do montażu autobusów i pociągów, a nawet większych gabarytowo pojazdów. Pracują zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków i są przystosowane do różnych warunków pogodowych. Odznaczają się także wysoką odpornością na działanie czynników atmosferycznych, dlatego mogą pracować również w trakcie deszczu i wysokiej wilgotności. Podnośniki do szkła przy zastosowaniach zewnętrznych, poleca się w szczególności, takie ssawki, które posiadają dodatkowe sprężyny amortyzujące. Z kolei z dużymi elementami szklanymi montowanymi pod występami budynków doskonale poradzi sobie podnośnik z przeciwwagą regulowany elektrohydraulicznie. Ważne jest, aby ssawka do szyb i pozostałych materiałów posiadała przydatny wskaźnik LED, który to informuje operatora o aktualnym stanie naładowania.

przyssawka do szkła przyczepiona do szyby

Przyssawka do szkła podczas wstawiania szyby na jednej z prac budowlanych.

Bardzo dużą zaletą nowoczesnych ssawek do szyb jest możliwość korekty ubytków powstałych w wyniku utraty próżni. O zaistniałych ubytkach informuje sygnał akustyczny, który umożliwia sprawną i skuteczną naprawę błędu. Ssawki do szyb pozwalają na wygodną pracę i manewrowanie materiałem pomimo skomplikowanych zadań, z którymi się mierzą. Duża liczba dodatków, w które wyposażono ssawki, pilnuje bezpieczeństwa pracy nawet w sytuacji kilkugodzinnej, żmudnej pracy. Sprzęty są więc narzędziem, które zapewnia najlepszą precyzję bez obawy, że upuścimy materiał i narazimy się na ogromne koszty.