Mini żurawie budowlane, charakteryzujące się niewielkimi rozmiarami i łatwą obsługą, znacznie ułatwiają proces montowania dużych przeszkleń na placach budowy, w halach i budynkach mieszkalnych. Jakimi jeszcze walorami wykazują się małe dźwigi budowlane i jak można je wykorzystać?

Mini żurawie ze względu na kompaktowe gabaryty, bezpieczeństwo pracy, łatwość obsługi i uniwersalne zastosowanie są nieodzownymi maszynami na każdym placu budowy.

Czym jest mini żuraw budowlany?

Mini żurawie budowlane to miniaturowe urządzenia służące do bezpiecznego montażu ciężkich, wielkogabarytowych szyb i okien. Tego rodzaju małe dźwigi budowlane są uniwersalne, łatwe w transporcie i ze względu na kompaktowe wymiary świetnie sprawdzają się w pracach na trudno dostępnych obszarach montażowych. Ich niezbędnym wyposażeniem są przyssawki do szyb, nazywane inaczej chwytakami lub zawiesiami próżniowymi. Zastosowanie tego typu ssawki w małym żurawiu umożliwia elastyczne i bezpieczne manipulowanie przeszkleniem o wadze od około 300 kg do nawet ponad 3 ton. Obecnie na rynku polskim najczęściej wykorzystywane są przyssawki próżniowe UPG 350 i UPG 600.
Wśród producentów mini żurawi prym wiedzie japońska firma Maeda. Jej produkty wyposażone są w silnik kombi z opcją pracy jako silnik Diesla lub silnik elektryczny, dzięki czemu pracują one cicho i bezemisyjnie – mogą być zatem stosowane zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Najmniejsze maszyny są na tyle wygodne w użytkowaniu, że zmieszczą się na niewielkim transporterze, przejadą przez standardowych rozmiarów drzwi, a nawet wjadą do większej windy towarowej. Dużym walorem jest ich nośność wynosząca od 1 do 8 ton oraz wysokość haka do 25 m. Obecnie inwestorzy nie powinni mieć problemów z zakupem lub wynajmem zarówno mini żurawia firmy Maeda, jak i przyssawek próżniowych do szyb.

Mini żuraw Maeda MC 285

Aktualnie na rynku budowlanym najczęściej wykorzystywanym mini żurawiem jest maszyna japońskiej marki Maeda – MC 285. Swoją popularność zawdzięcza niewielkim rozmiarom i małym naciskiem na podłoże, co sprawia, że można ją stosować w miejscach o specjalnych wymaganiach. Maeda MC 285 wyposażona jest w dwa silniki – elektryczny i Diesla, dzięki czemu może być wykorzystywana również wewnątrz bez obawy o głośną pracę lub emisję szkodliwych spalin. Świetnie sprawdza się przy montażu wielkogabarytowych, ciężkich przeszkleń, np. typu HS. Łatwość obsługi i niewielkie wymiary tego małego dźwigu budowlanego sprawiają, że bez ryzyka można poruszać się nim po stropach i garażach, a także wąskich przesmykach.

Zastosowanie mini żurawia budowlanego

Mini żurawie budowlane wykazują się wszechstronnym zastosowaniem przy transporcie, podnoszeniu i montażu dużych i ciężkich przeszkleń w domach jednorodzinnych i budownictwie wysokościowym. Dzięki temu, że są wyposażone w silnik elektryczny lub Diesla, można je stosować zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Małe dźwigi budowlane mogą być wykorzystywane w różnego rodzaju halach, zakładach czy budynkach mieszkalnych, gdyż dzięki podporom i łańcuchom gumowym nie uszkadzają podłoża. Nieduże gabaryty tego rodzaju maszyn sprawiają, że są chętnie stosowane w miejscach, gdzie nie można dopuścić do dużego nacisku na podłoże, np. na posadzkach marmurowych czy przemysłowych wewnątrz budynków. Świetnie radzą sobie w trudnym terenie, takim jak grząskie podłoża czy strome pagórki. Mini żurawie znajdują swoje zastosowanie nie tylko przy budowie konstrukcji szklanych, ale również metalowych, stalowych, przy budowie maszyn i urządzeń, pracach demontażowych i wyburzeniowych oraz relokacji maszyn.

Zastosowanie mini żurawi stanowi dobrą alternatywę dla żurawi samochodowych czy gąsienicowych. Ich wykorzystanie jest korzystniejsze zwłaszcza na obszarach trudno dostępnych oraz w ciasnych pomieszczeniach.