Na jakie parametry techniczne zwrócić uwagę, kupując żurawia samojezdnego?

Na jakie parametry techniczne zwrócić uwagę, kupując żurawia samojezdnego?

Żuraw samojezdny jest typem dźwigu. Stanowi nieodzowny element wielu placów budowy. Warto przy tym pamiętać, że ma kilka rodzajów. Decydując się na zakup lub wynajem takiej maszyny, trzeba też zwrócić uwagę na jej ważne parametry techniczne. Dzięki temu można wybrać sprzęt, który będzie idealnie dopasowany do potrzeb firmy budowlanej.

Jakie są rodzaje żurawi samojezdnych?

Żuraw samojezdny pozwala na łatwy i wygodny transport materiałów nawet o dużych gabarytach. Z tego względu stosuje się go przede wszystkim na budowach, np. podczas montowania obiektów przemysłowych. Sprawdza się także w pracach związanych z transportem i przeładunkiem. Taka maszyna jest więc niezbędna firmom działającym w tego typu sektorach.

Trzeba jednak mieć na uwadze, że istnieje kilka rodzajów żurawi samojezdnych. Istotne jest podwozie sprzętu. Dostępne są więc:

  • żurawie samochodowe – maszyny zamontowane są na specjalnych samochodach ciężarowych,
  • żurawie gąsienicowe – sprzęt posiada podłoże z napędem gąsienicowym,
  • żurawie jezdniowo-terenowe – sprzęt znajduje się na podwoziu, które pozwala mu na swobodną i bezpieczną jazdę zarówno po trudnym podłożu, jak i zwykłej drodze,
  • żurawie terenowe kołowe – maszyny zamontowane na wieloosiowych podwoziach o charakterze kołowym, co pozwala na jazdę i manewry na wymagającym podłożu.

Sprzęt wyróżnia się także w oparciu o typ napędu. Istnieją maszyny spalinowo-mechaniczne, spalinowo-hydrauliczne oraz spalinowo-elektryczne.

 

Na jakie parametry żurawia samojezdnego trzeba zwrócić uwagę?

Decydując się na zakup albo wynajem sprzętu, trzeba sprawdzić kluczowe parametry techniczne żurawia samojezdnego. Istotne znaczenie mają:

  • wartość udźwigu nominalnego, czyli maksymalny ciężar ładunku, który może podnieść sprzęt bez ryzyka uszkodzenia czy wypadku. Należy więc postawić na żurawia, którego udźwig jest dostosowany do masy materiałów, które chce się transportować. Na rynku dostępne są maszyny, które mogą podnosić do kilkuset ton,
  • wysokość podnoszenia, którą liczy się od poziomu podłoża do dolnego fragmentu podnoszonego materiału,
  • głębokość opuszczania, która ma wyjątkowe znaczenie w przypadku ziemnych wykopów i innych prac, w których konieczne jest przenoszenie materiałów poniżej poziomu podłoża,
  • kąt obrotu dźwigu, który zapewnia dużą wygodę prac,
  • możliwość pokonywania wzniesień przez maszynę, czyli informacje na temat tego, jakie jest najwyższe wzniesienie, które w bezpieczny sposób może pokonać żuraw. Wybierając sprzęt, trzeba wziąć pod uwagę to, jak wygląda plac budowy i jakie są na nim największe spadki i wzniesienia,
  • masa żurawia, która jest wyjątkowo istotna wtedy, gdy podłoże, po którym będzie poruszał się sprzęt, ma dość ograniczoną nośność.

 Jak widać, wybierając żurawia samojezdnego, warto przyjrzeć się bliżej wielu jego parametrom. Tylko dzięki temu można idealnie dostosować sprzęt do zakresu prac, jakie chce się przy jego pomocy wykonywać.

Proszę wpisać ciąg znaków w polu tekstowym poniżej.

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Zapoznałem się z polityką prywatności.

Pasujące artykuły