Podnośnik do szkła – zastosowanie, rodzaje i zalety

Podnośnik do szkła – zastosowanie, rodzaje i zalety

Rynek sprzedaży, wynajmu i serwisu maszyn budowlanych do montażu stolarki okiennej rozwija się najszybciej w aglomeracjach: Trójmiejskiej (Gdynia, Gdańsk, Sopot), Warszawskiej, Częstochowskiej, Krakowskiej i Wrocławskiej. W tych lokalizacjach wiodące firmy z branży, takie jak Uplifter, posiadają swoje warsztaty, punkty naprawy mini żurawi, przyssawek do szyb i manipulatorów.

Maszyny te są najczęściej używanymi w swojej dziedzinie. Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze urządzeń i ich dostawcy? Od czego zależą ich ceny? To główne tematy, które poruszymy w tym artykule.

Rynek sprzedaży, wynajmu i serwisu maszyn budowlanych do montażu stolarki okiennej znacznie wzrósł w Polsce w ostatnich latach. Rosnąca liczba inwestycji, coraz cięższe przeszklenia i malejąca liczba pracowników na rynku sprawiły, że firmy montażowe coraz częściej sięgają po maszyny wspomagające transport i montaż ciężkich szyb na budowie. Urządzenia do montażu szkła wykorzystywane są zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku. Spośród najpopularniejszych rozwiązań należy wyróżnić przyssawki do szyb. Przyssawki akumulatorowe, które można zastosować do wszelkiego rodzaju żurawi (w tym samochodowych, żurawi typu hds czy wózków widłowych) stają się niezbędnym wyposażeniem na każdej budowie i w zakładzie produkcyjnym. Przez ostatnie kilka lat na polskim rynku najpopularniejszą maszyną stały się przyssawki typu UPG w tym modele UPG350, UPG450 i UPG600 o udźwigu odpowiednio 350, 450 i 600 kilogramów. Korzystają z nich największe firmy montażowe i producenci stolarki okiennej chwaląc niezawodność i serwis, jaki świadczy producent – firma Uplifter – na terenie całego kraju.

Największą przyssawką, popularną wśród ekip montażowych, jest UPG1000, o konstrukcji zbliżonej do wcześniej wymienionych modeli, ale dającą dużo większe możliwości. Przyssawka ta posiada opcję montażu ramion i pozwala konfigurować swoje ustawienie w warunkach budowlanych. Oparta jest na standardowych komponentach i umożliwia zamontowanie dystansów montażowych na każdym z talerzy. Przyssawka UPG1000 może być wyposażona w pilota bezprzewodowego. Została zaprojektowana i wdrożona przez niemiecki oddział Uplifter i spełnia najwyższe normy bezpieczeństwa.

Poniżej przedstawiamy zdjęcia maszyn z budowy:

Drugą najczęściej wykorzystywaną grupą maszyn budowlanych służących do montażu przeszkleń w stolarce okiennej i fasadach są akumulatorowe manipulatory elektryczne służące do transportu i montażu szyb oraz okien. To nowoczesne i kompleksowe rozwiązanie posiadające zabudowaną przyssawkę do szyb i własny niezależny napęd, które umożliwia transport i instalację pakietów szybowych nawet do 600 kilogramów przez dwuosobową ekipę montażową. Aktualnie dochodzi do bardzo energicznego rozwoju tego rodzaju maszyn, dzięki czemu powstają nowoczesne rozwiązania dopasowane do potrzeb Klientów. W tej kwestii warto brać pod uwagę doświadczenie krajów zachodnich – przykładowo, szeroko rozwinięty rynek niemiecki przez kilkanaście lat wypracował  technikę budowy manipulatorów o najwyższym wskaźniku bezpieczeństwa i wydajności.

Takie właśnie maszyny, pod nazwą Glassworker, produkuje firma Uplifter. Tu każde urządzenie ma 40-sto procentowy zapas bezpieczeństwa i precyzję w układzie sterowania, która sprawdza się w trudnych warunkach pracy. Stosowane do tej pory starsze typy maszyn nie pozwalają na wyposażanie głowicy w pełni funkcjonalną przyssawkę. Może być ona wyposażona w dystanse oraz adaptery do szyb giętych. W wielu innych maszynach dostępnych na rynku brakuje pełnej hydrauliki i możliwości montażu głowicy obracanej i odchylanej we wszystkich kierunkach. Takie rozwiązania nie spełniają już oczekiwań Klientów. Nowością jest nowa generacja mini manipulatorów marki Glassworker pod nazwą GW 295. To zwinna, lekka i kompaktowa maszyna o udźwigu 295 kilogramów.

Poniżej przedstawiamy zdjęcia maszyn z budowy:

Trzecią kluczową grupą maszyn najchętniej wykorzystywaną przez firmy montujące stolarkę okienną są mini żurawie. To rozwiązanie zostało wypracowane na początku XXI wieku przez firmę Uplifter, która rozpoczęła wynajem i sprzedaż maszyn japońskiej marki Maeda w Europie. Jak pokazała historia, kluczową decyzją przy tworzeniu firmy rentalowej, czy zakupie maszyny na potrzeby własne, jest właśnie wybór odpowiedniego producenta maszyn. Mini żuraw służący do instalacji szkła musi być bardzo dokładny. Czynnikiem istotnym dla sukcesu budowy jest precyzja, z jaką należy montować przenoszone elementy szklane. Mini żurawie firmy Uplifter zapewniają najwyższy poziom dokładności obsługi maszyny, dzięki któremu szyby można instalować z milimetrową szczegółowością. Zbędne metry wysięgu masztu mogą powodować niestabilność całego urządzenia – i to właśnie dlatego wielkość oferowanego mini żurawia jest wynikową ze statystycznie najczęściej realizowanych za ich pomocą projektów.

Sukcesem marki Maeda jest zastosowanie wysokowydajnych rozdzielaczy hydraulicznych, połączonych z precyzyjnym układem sterowania. To zestawienie do dziś jest najlepszym możliwym rozwiązaniem. Maszyny marki Maeda wywodzą się z grupy firm Komatsu i reprezentują sobą bardzo długą żywotność przy niskiej utracie wartości w czasie. To właśnie te czynniki decydują o powodzeniu i rentownym wykorzystaniu maszyn budowlanych.

Serwis maszyn – Czy mój dostawca ma warsztat mechaniczny i mechanika? Jaki oferuje serwis?

Wraz z rozwojem rynku wynajmu maszyn budowlanych do montażu stolarki okiennej pojawia się coraz więcej firm i podwykonawców realizujących koncepcję obsługi tego segmentu. Jest to obszar ciągłych zmian i rozwoju. Podejmując decyzję o wyborze partnera do współpracy przy wynajmie lub zakupie maszyn należy ocenić, czy doświadczenie dostawcy, operatora i zaplecze warsztatowe pozwala na szybką reakcję i wsparcie. Dlatego właśnie firma Uplifter uruchomiła warsztat serwisowy dla maszyn budowlanych pracujących w branży stolarki okiennej. Aby wspomóc swoich Klientów firma Uplifter, jako pierwsza na rynku, prowadzi przeglądy, naprawy i konserwacje maszyn  z segmentu mini żurawi, przyssawek do szyb i manipulatorów wybranych marek.

Proszę wpisać ciąg znaków w polu tekstowym poniżej.

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Zapoznałem się z polityką prywatności.