Manipulatory do szyb to sprzęty, które wspomagają montaż szyb, okien, a nawet płyt kamiennych. Umożliwiają transport wielkogabarytowych materiałów i zapewniają najwyższe bezpieczeństwo. Do najpopularniejszych manipulatorów należą smartlift i glassworker. Jakie są ich cechy?

Glassworker i smartlift to najpopularniejsze manipulatory do szyb. Są nieocenione w trudnych warunkach budowlanych i wewnątrz budynków. Nowoczesne rozwiązania sprawiają, że manipulatory są niezwykle bezpieczne i wydajne. W jakich warunkach te sprzęty sprawdzają się najlepiej?

Co to jest manipulator do szyb? Rodzaje

Manipulatory do szyb to urządzenia, które mają zastosowanie w montażu ciężkich okien i szyb, a także powierzchni porowatych. Dzięki odpowiedniej nośności przyssawki manipulatora transport wielkogabarytowych materiałów nie stanowi problemu nawet w trudnych warunkach budowlanych. Manipulatory sprawdzają się w montażu zadaszeń, ogrodów zimowych oraz elewacji parterowych. Mogą pracować zarówno w środku, jak i na zewnątrz budynku, dzięki czemu stanowią bardzo uniwersalne urządzenia. Są zwinne, ergonomiczne i proste w obsłudze. Dużym atutem manipulatorów do szyb jest wspomaganie komputerowe, które sprawia, że sprzęty te są wysoce bezpieczne dla pracowników. Do najpopularniejszych manipulatorów należą sprzęty marki Smartlift i Glassworker. Dzięki skrupulatnej i długotrwałej pracy urządzenia te poradzą sobie w niemal każdych warunkach. Niejednokrotnie wykorzystuje się jako wsparcie narzędzia do montażu szkła.

Manipulator do szyb - montaż szyby.

Manipulatory do szyb Smartlift

Wyróżnia się dwa rodzaje manipulatorów smartlift − outdoor oraz indoor. Pierwsze z nich zaprojektowano do pracy na zewnątrz, drugie natomiast zostały przystosowane do wykonywania zadań wewnątrz pomieszczeń. Jednym z największych manipulatorów do pracy w terenie jest smartlift SL780 Outdoor, którego udźwig wynosi aż 850 kg. Sprawia to, że sprzęt ma niezwykle duży zakres możliwości i nie jest mu straszna praca nawet w trudnym terenie. Manipulator smartlift może montować pionowo na wysokości 4,25 m i nad głową do wysokości 4,60 m. Kilkakrotnie mniejszą ładowność ma model SL 280 Indoor, który zaprojektowano do pracy wewnątrz budynków. Ten typ sprzętu jest poręczny, wąski i umożliwia przenoszenie również mało porowatych materiałów. SL 280 Indoor służy więc nie tylko do transportu szkła, lecz także płyt kamiennych i gipsowych. Co więcej, dzięki kompaktowym wymiarom i możliwości obsługi pilotem manipulatory z oferty Smartlift poradzą sobie też z montażem okien na poddaszach i w wieżowcach.

Glassworker do użytku wewnątrz i na zewnątrz budynków

Dużą popularnością cieszą się też sprzęty marki Glassworker. Podobnie jak Smartlift, urządzenia te są bardzo zwinne, proste w obsłudze i bezpieczne w użytkowaniu. Mają różne rozmiary i udźwig, są smukłe oraz perfekcyjnie wyważone. Glassworker GW 625-2 to doskonałe rozwiązanie w przypadku montażu ciężkich, wielkogabarytowych szyb i okien. Nośność tego sprzętu wynosi 625 kg, więc transport ciężkich, potrójnych szyb nie stanowi już problemu. Urządzenie jest na tyle wąskie, że mieści się w klasycznym otworze drzwiowym. To sprawia, że Glassworker może być wykorzystywany do pracy na zewnątrz i wewnątrz budynku. Jednym z najpopularniejszych manipulatorów do szyb marki Glassworker jest GW425, którego maksymalny udźwig wynosi 425 kg. Podobnie jak wcześniej wspomniany model, GW425 przejeżdża przez wąskie drzwi, dzięki czemu nadaje się także do pracy w budynkach. To tylko niektóre urządzenia Glassworker, które można kupić lub wynająć. W zależności od potrzeb manipulatory mogą służyć do pracy z dużymi ciężarami lub do transportu niewielkiego materiału w pomieszczeniach. Popularność tego typu sprzętu wynika z jego ogromnej mobilności, ergonomii oraz bezpieczeństwa. Możliwość sterowania pilotem sprawia, że praca manipulatorów jest bardzo precyzyjna i wygodna.

Manipulator do szyb - montaż szyby wewnątrz budynku.