Wynajem maszyn dla firm do montażu stolarki okiennej

Wynajem maszyn dla firm do montażu stolarki okiennej

Rynek wynajmu maszyn w naszej branży zwiększa się wraz z rosnącym ciężarem szyb i rosnących konstrukcji. Dochodzimy do momentu gdy transport nawet pojedynczych okien nie może odbywać się bez wykorzystania specjalistycznych maszyn. Producenci maszyn budowlanych dla tego segmentu wprowadzają na rynek nowe rozwiązania. Aktualnie najnowsze projekty powstają w zakresie takich urządzeń jak:

  • manipulatory nowej generacji,
  • zawiesia z przeciwwagami,
  • adaptery do szyb giętych, 
  • kompaktowe wózki transportowe z ssawkami.

Najszerszą ofertę znaleźć można się w portfolio największych firm, które od ponad 20 lat wdrażają rozwiązania w tym zakresie. Wydaje się, że producenci, którzy świadczą jednocześnie usługi wynajmu maszyn mają szansę wdrażać najbardziej innowacyjne rozwiązania służące ułatwieniu realizacji coraz złożonych projektów. W opinii wykonawców fasad i stolarki okiennej w domach jednorodzinnych ugruntowała się opinia, że zastosowanie nowoczesnych maszyn wymienionych poniżej, jest dziś konieczne do codziennego wykonywania swoich zadań. 

Spis najpopularniejszych maszyn budowlanych dla branży stolarki okiennej: 

 

Przyssawki do szkła

To pierwszy krok do umaszynowienia zakładu produkcyjnego i ekipy montującej okna. Przyssawki do szyb występują w wersjach do użytku wewnętrznego i zewnętrznego, jak np. przyssawki typu UPG. Te pierwsze wykorzystywane są zazwyczaj w zakładach produkcyjnych i na halach magazynowych, gdzie osłonięte od czynników atmosferycznych pracują zintegrowane z systemem suwnic lub stacjonarnych żurawi przemysłowych. Pełnią ważną rolę w procesie wewnętrznej logistyki szkła i produkcji okien. Nowoczesne rozwiązania posiadają funkcję obracania i mechanicznego pochylania gabarytem.  

Na budowach popularne są dziś uniwersalne przyssawki do szyb wszechstronnego wykorzystania, które można stosować zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz pomieszczeń. Takie przyssawki wyposażone w akumulatory (ładowane z napięcia 230V) posiadają niezależny układ sterowania. Stosowane są najczęściej na żurawiach typu typu hds (na budowie lub przy załadunku i rozładunku) oraz przy pracy na mini żurawiach lub innych maszynach. Na rynku stosowana jest różna nomenklatura dla tego typu urządzeń. Najtrafniejszą jednak nazwą okazuje się być „podnośniki próżniowe do szkła”. W tej grupie maszyn wyróżnić możemy grupy produktów w zależności od ich nośności:

  • do 350 kg
  • do 450 kg 
  • do 600 kg 
  • do 1000 kg
  • Inne

Nowoczesne urządzenia posiadają aktualnie w swoim zakresie opcje w postaci adapterów do szyb giętych. Podstawowymi kryteriami jakimi należy się kierować przy wyborze podnośnika próżniowego do szkła jest poziom bezpieczeństwa jaki maszyna gwarantuje. Szczególną uwagę należy zwrócić na jakość wykonania i obsługę serwisową jaką zapewnia dostawca. W przypadku wynajmu przyssawki do szyb i jej odbioru szczególną uwagę należy skupić na talerzach przyssawkowych i okablowaniu. Zastosowana guma ssawek powinna być nieuszkodzona i elastyczna również w temperaturach zbliżających się do zera stopni Celsjusza. Okablowanie powinno być ukryte a przewody dystrybuujące podciśnienie powinny być w nienaruszonym stanie. Przyssawka powinna wytrzymywać z zassaną szybą do kilku minut bez konieczności uzupełniania podciśnienia. Używana maszyna powinna posiadać aktualne certyfikaty sprawności uvv i przegląd producenta. Serwis powinien pochodzić od firmy posiadającej odpowiednie doświadczenie i uprawnienia w tym zakresie.

Coraz częściej pojawiają się na rynku informacje o problemach wykonawców pracujących na maszynach wyprodukowanych przez domorosłych rzemieślników, którzy bazując na wyrywkowo zakupionych komponentach starają się tworzyć tańsze alternatywy dla rozwiązań profesjonalnych. Nie ryzykujmy wybierając rozwiązania będące półśrodkiem w kwestiach bezpieczeństwa. 

Na rynku ceny wynajmu sprawdzonych podnośniki próżniowych do szkła oscylują w granicach 300-400 złotych za dzień wynajmu najbardziej popularnej maszyny np. podnośnika typu UPG 600. Do tego dochodzi kwestia dostawy lub odbioru osobistego maszyny. Zakup przyssawki do szyb to większy wydatek w zależności od typu i wielkości maszyn to kwota od ok. 15-20 tys. pln netto, dla maszyny np. typu UPG 350-600. Zaznaczyć jednak należy, że koszt ten przeliczony jako rata leasingu zwraca się zazwyczaj po 2-3 dniach wynajmu. W związku z tym dla firm realizujących kilka montaży w miesiącu bardzo interesujący wydaje się zakup takiej maszyny.

 

Manipulatory do szkła

Na wstępie należy wspomnieć, że nomenklatura manipulator jest szerokim pojęciem które może opisywać wiele różnych rozwiązań automatyzujących i wspomagających procesy produkcyjne, montażowe i transportowe. Możemy wyróżnić manipulatory stacjonarne, pracujące na suwnicach i żurawiach przemysłowych oraz manipulatory samojezdne.

W artykule tym skupimy się właśnie na rozwijającej się gałęzi manipulatorów samojezdnych do zastosowania wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń. Rynek zachodni już przed laty wytworzył grupę maszyn wspomagających zakłady produkcyjne w logistyce szkła i gotowych okien. Powstały samojezdne manipulatory do szkła służące do transportu szyb i okien. Początkowo były to tylko rozwiązania przeznaczone tylko do pracy na terenie zakładu. Uproszczone do minimum rozwiązania oparte na siłownikach elektrycznych, gdzie układ jezdny pozwalał na transport elementów tylko po powierzchni utwardzonej. Szczególną cechą tego typu rozwiązań były wąskie pojedyncze opony i brak możliwości konfiguracji maszyny do jazdy w ciężkim terenie (np. koła bliźniacze)

Aktualnie zapotrzebowanie rynku zostało zweryfikowane. Maszyny z pojedynczym tylnym napędem zostały przypisane wyłącznie do zastosowania wewnątrz pomieszczeń i na teren utwardzony. Przykładem takiej maszyny może być np. wersja manipulatora typu GW295.  Z czasem rosnące zapotrzebowanie rynku oraz rosnące wymagania w zakresie udźwigu maszyn postawiły kolejne wyzwania producentom. Powstało wtedy pytanie gdzie zastosowanie elektrycznych siłowników spełnia jeszcze swoją funkcję a gdzie rozwiązanie to wypierają siłowniki hydrauliczne? Aktualne doświadczenie mówi, że granica gdy można przenosić obciążenia przez siłowniki elektryczne leży na poziomie około 450 kg. Technolodzy wiodących na rynku firm ocenili że dla ciężaru powyżej tej granicy stosowanie dwóch równoległych siłowników elektrycznych generuje zbyt małą dokładność pracy aby móc równomiernie przenosić obciążenia. W konsekwencji tego dochodzi do przeciążania jednego z siłowników i zbyt szybkiego zużywania się układu nośnego oraz awarii uniemożliwiających pracę. Dziś już nie zaleca się stosowania na budowach manipulatorów o udźwigu powyżej 600 kg zbudowanych na siłownikach elektrycznych bez układu automatycznego obrotu głowicą. Manipulator ma służyć do zwiększenia bezpieczeństwa pracy i odciążenia pracowników od trudnych manipulacji na szybach. Do lamusa odchodzi więc zakup maszyn gdzie obrót szybą o wadze przekraczającej 600 kg należy wykonać na trawersie ręcznie. Nowoczesne spojrzenie na tematykę manipulatorów wskazuje jednoznacznie na wybór nowocześniejszych rozwiązań gwarantujących najwyższy poziom bezpieczeństwa pracy.

Dziś nowoczesne samojezdne manipulatory do szyb stosowane na rynku tworzą dwa typy maszyn o udźwigu gwarantowanym do gw425 kg i gw625 kg. Wszystkie maszyny do pracy w terenie muszą być wyposażone w dwa koła na tylnej osi skrętnej, pilota sterującego – w większych maszynach bezprzewodowego (z uwagi na gabaryt podnoszonego towaru), układ przyssawek z możliwością montażu adapterów do szyb giętych, oraz dystansów mocowanych do trawersu stosowanych przy montażu takich okien jak HS. Takie rozwiązanie daje najwyższy poziom bezpieczeństwa.

W przypadku potrzeby stosowania manipulatorów na terenie zakładu istnieje możliwość wyposażenia maszyny w białe opony typu „nonmarking” w celu ochrony posadzki przed zabrudzeniem. Wynajmując tego typu maszyny należy zwrócić szczególną uwagę czy posiada odpowiedni udźwig i odpowiednie koła do jazdy w terenie lub na hali, jakie ma sterowanie i czy w przypadku większych gabarytów umożliwia automatyczny obrót szyby na głowicy. Ceny wynajmu tego typu maszyn oscylują od około 500 zł do 800 zł netto za dzień bez obsługi operatora w zależności od wielkości i wyposażenia maszyny. Koszt zależy również od czasu wynajmu maszyny. Krótkie wynajmy jednodniowe są proporcjonalnie droższe od zleceń wynajmy na tydzień lub miesiąc użytkowania.

 

Mini żurawie

To najmocniejsza grupa maszyn z segmentu maszyn budowlanych dla branży stolarki okiennej.  Zapotrzebowanie rynku japońskiego na zminiaturyzowane metody dźwigowe wytworzyło w tym kraju pionierskie rozwiązania. Bardzo szybko okazało się że cała branża przychylnym okiem patrzy na możliwości maszyny z segmentu mini żurawi. Okazały się one być również idealnym narzędziem do wykorzystania przy montażu ciężkich przeszkleń i konstrukcji stalowych. Cechy jakie charakteryzują japońskie mini żurawie to precyzja, kompaktowość i niezawodność. W ogólnym ujęciu pojęcia te mogą wydawać się mało szczegółowe ale zgłębiając temat dochodzimy do wniosku że są kluczowe w poszukiwaniu profesjonalnej maszyny dla branży stolarki budowlanej.

Precyzja – jest kluczowa jeżeli mówimy o milimetrowym pozycjonowaniu dużego pakietu szybowego w konstrukcji aluminiowej, 

Kompaktowość – umożliwiającą przejazd maszyny przez otwór drzwiowy i możliwość ustawienia podpór w ograniczonej przestrzeni, często warunkuje wykonanie zadania

Niezawodność – jak w przypadku każdego narzędzia do pracy wydaje się być oczywista ale nie każde narzędzie jest w stanie ją zapewnić.

Tym sposobem po latach weryfikacji i oceniając wartość maszyn przy zakupie i po okresie amortyzacji rynek wybrał najlepsze maszyny do realizacji prac montażowych w obszarze stolarki okiennej na świecie i są nią japońskie Maedy. Polski rynek o znanej nam specyfice posiada swój własny system weryfikacji zdecydował  podobnie. Dziś widzimy te maszyny w większości firm rentalowych, liczne grupy montażowe oraz producenci stolarki korzystają ze sprawdzonego rozwiązania oferując je w swoim zakresie usług.

Jak wygląda rynek wynajmu mini żurawi i z czym musimy się mierzyć podejmując decyzję o inwestycji w tego typu maszynę? 

Aktualnie na rynku w Polsce funkcjonuje wynajem mini żurawi z operatorem. Brak jest rozbudowanej oferty firm na wynajem tych maszyn bez obsługi. Wynika to z faktu że do obsługi tego typu maszyn konieczne są uprawnienia UDT typu ŻII a nie są one popularne w branży. W związku z tym firmy montażowe zlecają te usługi innym firmom montażowym wyposażonym już w tego typu maszyny lub podejmują współpracę z firmami rentalowymi świadczącymi usługi dźwigowe w tym zakresie. Wybierając dostawcę usługi należy zwrócić szczególną uwagę czy jest to rzetelny dostawca, jaki zakres usług świadczy jego grupa i jak chronione będzie know how naszej firmy. Firma rentalowa z wpisanym pkd wydaje się tu być najlepszym wyborem. Taka firma powinna zawsze posiadać dodatkowe ubezpieczenie OC w zakresie usług dźwigowych i jest to jej główny obszar działalności. W rzeczywistości budowlanej często istnieje też potrzeba zmian terminów zlecenia i jeszcze na kilka -kilkanaście godzin przed rozpoczęciem prac dochodzi do zmian. Dlatego tak ważne jest aby wybierać partnera oferującego rozwiązania elastyczne gdzie zmiany terminów nie stanowią problemu i nie generują dodatkowych kosztów.

W zakresie cen rynek jest stabilny od kilku lat a w najbliższym czasie przewidywane są wzrosty w  zakresie cen za wynajem maszyn z operatorami. W związku z tym coraz bardziej interesujący wydaje się być wynajem maszyn bez operatora. Wtedy należy zaplanować że wybrane osoby z grupy montażowej uzyskają takie uprawnienia i będą pełniły również funkcje operatora żurawia. Mamy wtedy gwarancję niskiej ceny, niezależność w wykonywaniu prac oraz chronimy know how naszej firmy. Rosnący wynajem maszyn bez operatora to prawdopodobny kierunek rozwoju branży na najbliższe lata.

Proszę wpisać ciąg znaków w polu tekstowym poniżej.

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Zapoznałem się z polityką prywatności.