Jaki sprzęt przyda się do montażu okien wielkoformatowych?

Jaki sprzęt przyda się do montażu okien wielkoformatowych?

Transportowanie i montowanie okien wielkoformatowych lub innego szkła o dużych gabarytach wymaga posiadania odpowiedniego sprzętu. Firmy budowlane zajmujące się takimi działaniami mogą kupić lub wypożyczyć stosowne maszyny. Do wyboru mają manipulatory, przyssawki oraz mini żurawie. Czym charakteryzuje się każde z urządzeń?

Manipulatory do szyb

Dobrym i stosunkowo uniwersalnym rozwiązaniem są manipulatory do szkła, czyli samojezdne maszyny o różnych rozmiarach. Tego typu urządzenie jest automatycznie wyposażone w specjalistyczne ssawki. Przymocowuje się do nich szklaną taflę, a następnie przenosi i instaluje w wybranym miejscu. Mogą być one także używane do transportu innych materiałów, np. płyt granitowych czy gipsowych. Charakteryzuje je duża wygoda użytkowania.

Warto przy tym pamiętać, że manipulator do szyb może mieć różny udźwig. Wszystko zależy oczywiście od konkretnego modelu urządzenia. Na rynku dostępny jest zarówno kompaktowy sprzęt o maksymalnym udźwigu poniżej 300 kg, jak i wyjątkowo duże maszyny, które mogą podnieść ciężar o masie nawet do 1125 kg.

Manipulatory do szkła wyróżniają się także dużą precyzją pracy oraz mobilnością – są zwrotne i mogą poruszać się nawet po wymagającym podłożu. Mają także profesjonalny system zabezpieczeń. Z tego względu jest to sprzęt bardzo często wybierany przez firmy budowlane.

Zawiesia próżniowe 

Klasycznym narzędziem, które umożliwia przenoszenie okien i innych szklanych powierzchni, są zawiesia próżniowe, czyli po prostu przyssawki do szkła. Cieszą się one dużą popularnością ze względu na dużą dostępność i korzystną cenę. Podobnie jak manipulatory, mają różny udźwig – może się on wahać od 100 kg do nawet przeszło tony. Warto przy tym wiedzieć, że istnieje kilka typów przyssawek. Są to zawiesia ręczne, akumulatorowe oraz zasilane z sieci. Decydując się na zakup lub wynajem sprzętu, trzeba dostosować go do potrzeb swojej firmy. Należy także pamiętać, że przyssawki nie są samodzielnym sprzętem – aby móc korzystać z ich możliwości, potrzebny jest żuraw. Sprawdzi się zarówno model samochodowy czy HDS, jak i wózek widłowy.

Mini żurawie

Ostatnim sprzętem, który pozwala na sprawny i wygodny montaż szkła przy zachowaniu wysokiej precyzji wykonania, jest mini żuraw. Sporą zaletą jest kompaktowy rozmiar takiej maszyny, a także jej możliwości bezproblemowego poruszania się nawet po trudnym terenie. Wyjątkowo ważny jest też duży udźwig takiego urządzenia – na rynku dostępne są modele, które są w stanie podnieść ponad 3 tony. Z tego względu mini żurawie są uważane za sprzęt do zadań specjalnych, z którymi nie poradzą sobie manipulatory ani przyssawki.

Mini żurawie mają także zróżnicowaną wysokość i wysięg. W zależności od typu maszyny może on wynosić między od 5 do nawet ponad 20 m. Łatwo można więc dostosować konkretny model do prac, które się wykonuje.

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Zapoznałem się z polityką prywatności.