Ssawki i przyssawki próżniowe – do czego można wykorzystać?

Ssawki i przyssawki próżniowe – do czego można wykorzystać?

Ograniczona przestrzeń na budowie lub w hali przy montażu masywnych i dużych przeszkleń stanowi duży problem. Z pomocą przychodzą przyssawki próżniowe do szkła, które znacznie usprawniają transportowanie, podnoszenie i montowanie elementów okiennych i szklanych. Co warto o nich wiedzieć?

Specjalistyczne przyssawki do szyb znajdują zastosowanie do montażu masywnych przeszkleń na placach budowy, w halach, zakładach produkcyjnych i w przemyśle.

 

Jak zbudowane są przyssawki próżniowe do szkła?

Przyssawki próżniowe do szkła, nazywane inaczej zawiesiami lub chwytakami próżniowymi, ułatwiają montaż szyb i okien na placach budowy i w halach. Tego rodzaju urządzenia próżniowe składają się z konstrukcji nośnej, pompy próżniowej, układu dystrybucji podciśnienia oraz talerzy ssących. Konstrukcja nośna to kluczowy element, dzięki któremu możliwy jest montaż wszystkich niezbędnych części składowych maszyny. Ma ona wpływ na odpowiednią nośność i bezpieczne manipulowanie szybą. Ważnymi komponentami ssawek próżniowych są: pompa próżniowa i układ dystrybucji podciśnienia, który w elastyczny sposób łączy zbiornik próżni z powierzchnią ssącą. Istotne jest także połączenie między szybą a układem nośnym całego podnośnika, dzięki któremu ciężar okien zostaje przeniesiony na zawiesie hakowe chwytaka do szyb.

 

Zastosowanie ssawek i przyssawek próżniowych

Podnośniki próżniowe to urządzenia służące przede wszystkim do transportowania, podnoszenia i instalowania elementów szklanych i okiennych w trudnych warunkach na placach budowy i w halach. Sprawdzają się również w zakładach produkcyjnych i w przemyśle. Stosowane wewnątrz, w halach, są standardowo wykorzystywane przy montażu autobusów, pociągów i innych większych gabarytowo pojazdów. W odróżnieniu od ssawek próżniowych stosowanych na placach budowy, tego rodzaju urządzenia próżniowe nie muszą odznaczać się odpornością na działanie czynników atmosferycznych. Na zewnątrz do montażu stolarki okiennej używane są przede wszystkim chwytaki do szyb wysoce odporne na uszkodzenia mechaniczne, działanie wilgoci, deszczu i zmiennych warunków pogodowych. Przyssawki próżniowe są niezastąpione przy montażu wielkogabarytowych, ciężkich szyb lub okien. Dzięki sprawnemu i bezpiecznemu przechylaniu i obracaniu dużej tafli szkła możliwa jest instalacja stolarki okiennej HS lub innej w trudnych warunkach terenowych, a także podawanie szkła od zewnętrznej strony ramy.

omiast stworzone z mieszanek gumy i silikonów talerze ssące odpowiadają za szczelne Na polskim rynku najczęściej stosowane są przyssawki próżniowe do szkła UPG350 i UPG600, które służą do podnoszenia i montażu tafli szkła o masie odpowiednio do 350 kg i 600 kg. Można je instalować na żurawiach dekarskich lub mini żurawiach, dzięki czemu możliwy jest montaż przeszkleń na dużych wysokościach. Wymienione podnośniki pozwalają na przechylanie ładunków szklanych o 90 stopni i obracanie ich o 360 stopni, dzięki czemu okna i szyby zostają dokładnie, szybko i bezpiecznie wstawione w fasadę budynku.

 

Rodzaje przyssawek próżniowych

Ze względu na sposób zasilania przyssawki próżniowe dzielą się na trzy podstawowe rodzaje: ręczne, akumulatorowe i zasilane z sieci. Pierwsze z nich wyposażone są w manualną pompkę próżniową i stosuje się je do montażu szyb płaskich i giętych. Zawiesia próżniowe akumulatorowe i zasilane energią elektryczną z sieci, wyposażone w elektryczne pompki próżniowe, również służą do instalacji szyb płaskich i giętych. Umożliwiają one trzy sposoby manipulacji szybą:

  • ręczne obracanie i pochylanie szyby,
  • mechaniczne obracanie i ręczne pochylanie szyby,
  • mechaniczne obracanie i pochylanie szyby.

Przyssawki próżniowe do transportowania i montażu dużych przeszkleń stanowią znaczne ułatwienie na terenie budowy lub hali o ograniczonej przestrzeni. Tego rodzaju urządzenia próżniowe można z łatwością zakupić lub wynająć na czas budowy.

Proszę wpisać ciąg znaków w polu tekstowym poniżej.

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Zapoznałem się z polityką prywatności.