Jak wygląda praca operatora żurawia?

Jak wygląda praca operatora żurawia?

Branża budowlana rozwija się dynamicznie w Polsce od wielu lat. Powstają liczne  inwestycje w segmencie komercyjnym i indywidualnym. Liczne budowy prowadzone na terenie Polski, a w szczególności w największych aglomeracjach wielkomiejskich wymagają profesjonalnie zorganizowanego placu budowy. Teren prowadzonych prac budowlanych musi być zawsze ogrodzony, odpowiednio oznaczony tablicą informacyjną i poddany dozorowi przez kierownika budowy. Dopiero wtedy, z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa BHP (Bezpieczeństwo i higiena pracy), mogą być realizowane zadania budowlane.

Kluczowym elementem prowadzenia budowy jest praca dźwigu – żurawia budowlanego pod ścisłym nadzorem operatora żurawia. To bardzo ważna i odpowiedzialna funkcja i profesja. Operator żurawia musi posiadać odpowiednie uprawnienia do obsługi maszyn i być pod ciągłym nadzorem odpowiednich służb, W tym przypadku jest to UDT (Urząd Dozoru Technicznego). Operator każdego dźwigu musi przechodzić okresowe badania zdrowotne i otrzymać zgodę lekarza medycyny pracy na realizowanie zadań na wysokości powyżej 3,5 metra.

 

Często pada pytanie – jakie uprawnienia do obsługi żurawia?

W zależności od rodzaju obsługiwanego żurawia należy posiadać różne uprawnienia.

Żurawie:

  • II Ż – żurawie stacjonarne, przewoźne, przenośne, samojezdne.
  • I Ż – żurawie wieżowe, szybkomontujące i żurawie szynowe.

Jakie dokumenty są konieczne do obsługi dźwigu?

Dźwigi:

  • II D – dźwigi budowlane towarowe, towarowo-osobowe, wyciągi towarowe przewoźne i przenośne.
  • I D – dźwigi towarowe ze sterowaniem wewnętrznym i szpitalne.

Jaki koszt za kursy i uprawnienia UDT?Jakie dokumenty są konieczne do obsługi dźwigu?

Przygotować się do egzaminu można samodzielnie lub przy pomocy firmy szkoleniowej lub specjalizującej się w technice dźwigowej, jak np. UPLIFTER. Dla swoich klientów z segmentu mini żurawi Maeda, manipulatorów Glassworker, firma Uplifter prowadzi nieodpłatne kursy, a jedynym kosztem jest sama obsługa biura i przeprowadzenie egzaminu przez UDT. 

Podsumowując, praca jako operator żurawia to ciekawa i prestiżowa profesja. Operatorzy żurawi dobrze zarabiają i są szanowani w środowisku budowlanym. Dobry operator dźwigu może bardzo przyspieszyć prace na budowie. Perspektywy rozwoju branży są bardzo obiecujące i coraz więcej zadań na budowach będzie realizowanych z użyciem dźwigów i żurawi. Praca jako operator żurawia staje się bardzo ciekawym i przyszłościowym zajęciem.

Tagi: Mini żuraw

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Zapoznałem się z polityką prywatności.