Chwytaki do płyt betonowych – czym się różnią i gdzie ich używać?

Chwytaki do płyt betonowych – czym się różnią i gdzie ich używać?

Przyssawka do montażu płyt betonowych, kamiennych, palisad, obrzeży i innych ciężkich elementów przyspiesza i ułatwia pracę ekip budowlanych. Taki sprzęt sprawdzi się przede wszystkim przy pracach związanych z układaniem płyt chodnikowych lub przenoszeniem bloczków betonowych.

Zależnie od potrzeb do wyboru mamy przyssawki ręczne i półautomatyczne. Chwytaki ręczne są zasilane akumulatorowo. Półautomatyczne mają zasilanie elektryczne z sieci lub spalinowe.

 

Rodzaje przyssawek do montażu płyt betonowych

Wybór tego rodzaju przyssawek zależy od tego, jaka będzie waga płyt, które planujemy przenosić. Przyssawka do płyt betonowych łączy w sobie efektywności i precyzję pracy. Dzięki niej poszczególne elementy trafiają na zaplanowane miejsca. Technologia ta ogranicza użycie pasów transportowych, w przypadku których można uszkodzić płytę w trakcie przeciągania jej po podłożu. Elementy ważące do 150 kg układa się zwykle z użyciem chwytaka przygotowanego do obsługi przez dwie osoby. Umożliwia to łatwy transport i pozycjonowanie montowanych kompozytów. Do płyt cięższych zaleca się użycie małego dźwigu lub manipulatora. W takim przypadku do głowicy lub na zawiasie linowym montowana jest ssawka do kamienia albo płyty betonowej. Za jej pomocą realizowane są operacje dźwigowe podnoszenia i pozycjonowania elementów, również tych wielkogabarytowych. Wykorzystanie specjalistycznych maszyn przyspiesza pracę i pozwala na wykonanie jej pracy jak najbezpieczniej.

Montaż płyt kamiennych z przyssawką płyt betonowych

Przyssawka do płyt betonowych oraz kamiennych pozwala na szybszą i bardziej efektywną pracę. To próżniowy chwytak wyposażony w mocne zawory powietrza i specjalne przyssawki ssące. Dzięki tym elementom przenoszenie nawet ciężkich płyt kamiennych, chodnikowych, krawężników, obrzeży, palisad lub rur betonowych jest znacznie łatwiejsze i bezpieczniejsze. Technika układania i montażu wykorzystuje profesjonalne narzędzia, takie jak np. mini żurawie Maeda , ssawki do kamienia oraz podnośniki próżniowe. W przypadku gdy prace wykonywane są wewnątrz pomieszczeń lub na ścianach, dla ułatwienia używa się manipulatorów nowej generacji typu Glassworker. Chwytaki do płyt ułatwiają ułożenie ciężkich płytek na tarasie bądź płyt betonowych na podjeździe. Można też je wykorzystać do przenoszenia kostki brukowej oraz płyt dachowych i ściennych. 

Co warto wiedzieć, planując montaż płyt betonowych?

Przed rozpoczęciem prac montażowych trzeba zadbać o właściwe przechowywanie płyt. Niezależnie od tego, gdzie będą mocowane i jakiej są wielkości, warto chronić je przed uszkodzeniami. Wszelkie mankamenty i ubytki nie tylko będą wpływać na estetykę, lecz także mogą doprowadzić do poważnych uszkodzeń konstrukcji. Dlatego miejsce składowania materiałów nie powinno być zawilgocone. W trakcie przenoszenia płyty muszą być ułożone w pozycji poziomej. Ważny jest także kontakt z podłożem – płyt z betonu nie należy lokować bezpośrednio na gruncie. Na trwałość i stabilność płyt wpływa odpowiednie przygotowanie i rozplanowanie elementów. Sprawdzając podłoże pod montaż płyt, trzeba wziąć pod uwagę stan otynkowania i usunąć ewentualne pozostałości starych farb, klejów i lakierów, a następnie nałożyć dwie warstwy impregnatu gruntującego.

Montaż płyt betonowych i kamiennych należy zaplanować w zależności od wysięgu oraz możliwości zastosowanej maszyny próżniowej i dźwigu. Precyzyjne osadzenie płyt na wąskiej przestrzeni wymaga stosowania zwrotnych narzędzi i odpowiednio przeszkolonej ekipy montażowej, podobnie jak bezfugowe układanie elementów (wszystkie boczne krawędzie wolne). Z uwagi na swoje wymiary i minimalne przerwy montażowe płyty betonowe i prefabrykaty nie są łatwym materiałem do transportu i montażu, dlatego praca z nimi wymaga specjalistycznego sprzętu i zachowania wysokich środków ostrożności. 

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Zapoznałem się z polityką prywatności.